i
Foto: Uefa
14. januarja 2021

Zvezde preteklosti: Španija

Španska mlada reprezentanca je na evropskih prvenstvih do 21 let osvojila kar pet naslovov evropskih prvakov in osemkrat sodelovala v velikem finalu. Za najtrofejnejšo evropsko reprezentanco v tej starostni kategoriji so nastopali številni nogometni zvezdniki, ki so pustili velik pečat tudi na članskem nivoju.

1984 – Prvi finale

Španci so prvi večji uspeh v kategoriji do 21 let dosegli v četrtem poskusu leta 1984, ko so izločilni boji evropskega prvenstva potekali po sistemu dveh tekem (doma, v gosteh). Selektor Luis Suarez je takrat razpolagal z zanimivo zasedbo, v kateri so prednjačili Andoni Zubizarreta, Quique Ramos, Michel, Emilio Butragueno in Julio Salinas. Španija je v četrtfinalu zanesljivo ugnala Poljsko s skupnim rezultatom 6:3, medtem ko je bila v polfinalu s skupnim izidom 3:0 boljša od Jugoslavije, za katero je igral tudi Srečko Katanec. Španci so se v velikem finalu pomerili z Angleži in vknjižili dva poraza z 0:1 in 0:2, tako da so se morali sprijazniti z drugim mestom.

1986 – Prvi naslov

Mlada selekcija Španije je naredila korak naprej že na naslednjem prvenstvu pod vodstvom istega selektorja. Igralski kader morda ni bil tako zveneč kot leta 1984, vendar je homogena zasedba na čelu z najboljšim nogometašem prvenstva Manuelom Sanchisom uspešno kljubovala vsem izzivom. Španci so v četrtfinalu prepričljivo premagali Francoze dvakrat s 3:1, med strelce pa se je vpisalo kar šest različnih nogometašev, vključno z Begiristainom in Bustingorrijem, ki sta bila uspešna tudi v polfinalu proti Madžarski. S slednjo so imeli Španci kar precej težav, saj so na prvi tekmi izgubili z 1:3, ter šele na povratnem obračunu po podaljških spreobrnili rezultat in se prebili v veliki finale. Tam jih je čakala Italija, ki je v Rimu slavila z 2:1 z zadetkoma Viallija in Gianninija. Povratni obračun v Valladoidu si je ogledalo kar 40.000 gledalcev, ki so pospremili slavje španskih upov po streljanju enajstmetrovk.

1996 – Maščevanje Italijanov

Po daljšem sušnem obdobju je španska mlada reprezentanca znova opozorila nase leta 1996 na evropskem prvenstvu, ki ga je tudi gostila (polfinale in finale). Španci so takrat v četrtfinalu naleteli na Čehe in jih dvakrat premagali z 2:1 na krilih Raula Gonzaleza, ki je v Pragi dosegel oba zadetka. Tekme najboljših štirih reprezentanc je nato gostila Barcelona, kjer so se Španci v polfinalu pomerili s Škoti. Za zmago z 2:1 sta že v prvem polčasu zadela Oscar in De la Pena. V velikem finalu so se Španci pomerili z Italijani, ki so takrat naskakovali že tretji zaporedni naslov evropskih prvakov. Italijani so hitro povedli, potem ko je predložek Francesca Tottija v lastno mrežo preusmeril Idiakez, rezultat pa je v nadaljevanju poravnal najboljši strelec prvenstva Raul. Zmagovalec je bil odločen šele po streljanju enajstmetrovk, ki so več sreče namenile Italijanom.

Raul Gonzalez

1998 – Železna obramba za slavje v Romuniji

Španci so tudi do drugega naslova evropskih prvakov prišli takoj za porazom v finalu na predhodnem prvenstvu. Varovanci Inakija Saeza so igrali zelo disciplinirano že v kvalifikacijah, kjer so na osmih tekmah prejeli zgolj šest zadetkov. Njihova obramba je bila še bolj trdna v Romuniji, kjer so ostali nepremagani na vseh treh tekmah izločilnih bojev. Vse tri tekme na izpadanje so slavili s rezultatom 1:0, potem ko so v četrtfinalu premagali Rusijo, v polfinalu Norveško, v finalu pa Grčijo. Jedro reprezentance so takrat tvorili Valeron, Ivan Perez, Benjamin in vratar Francesco Arnau, ki je bil izbran tudi za najboljšega nogometaša prvenstva.

Valeron

2011 – Začetek zlate dobe

Z evropskim prvenstvom na Danskem se je začela zlata španska bera v kategoriji do 21 let, saj so Španci na zadnjih petih prvenstvih kar štirikrat sodelovali v finalu in vknjižili tri naslove evropskih prvakov. Na Danskem so se najprej suvereno prebili iz skupine s Češko, Anglijo in Ukrajino, kjer niso doživeli niti enega poraza. Več težav so imeli v polfinalu, kjer so šele po podaljških odpravili presenetljivo dobro Belorusijo. Na zadnji stopnici je sledil obračun s Švico, ki so ga dobili z zadetkoma Herrere in Thiaga. V najboljši ekipi turnirja so pristali David de Gea, Didac Vila, Ander Herrera, Javi Martinez, Thiago, Adrian in Juan Mata. Slednji je bil izbran tudi za najboljšega igralca evropskega prvenstva, medtem ko je bil Adrian s petimi zadetki najboljši strelec turnirja.

Juan Mata

2013 – Novo prvenstvo, nov naslov

Že naslednje prvenstvo je prineslo novo zmagoslavje. Španci so v Izraelu blesteli že v skupinskem delu turnirja, ki so ga končali s stoodstotnim izkupičkom in brez prejetega zadetka proti reprezentancam Nizozemske, Nemčije in Rusije. Blestel je predvsem Alvaro Morata, ki je dosegel zadetke na vseh treh tekmah, nato pa zabil še v polfinalu proti Norveški in postal najboljši strelec evropskega prvenstva. Morata se v finalu, ki ga je sodil slovenski sodnik Matej Jug, proti Italiji ni proslavil, je pa zato opozoril nase Thiago Alcantara, ki se je podpisal pod »hat-trick« in pridobil naziv najboljšega igralca prvenstva. V ekipi turnirja so sicer pristali še de Gea, Moreno, Martinez, Bartra, Montoya, Illarramendi, Isco, Koke, Morata in Rodrigo.

David de Gea

2017 –  Na Poljskem odličen vtis pokvarili Nemci

Španci so bili v krogu najožjih favoritov za naslov evropskih prvakov tudi na poljskem, kjer so v skupinskem delu nanizali tri zmage proti Portugalski, Srbiji in Makedoniji. V polfinalu so se srečali s starimi znanci Italijani in jih z izdatno pomočjo Saula Nigueza, ki je dosegel tri zadetke, premagali z rezultatom 3:1. Kepa, Ceballos, Deulofeu, Saul in Llorente pa so kljub temu ostali brez lovorike, saj so morali v finalu priznati premoč nemški selekciji, ki je slavila z zadetkom Weiserja. Obe individualni priznanji sta kljub temu ostali v rokah Špancev, saj je bil Saul Niguez s petimi goli najboljši strelec prvenstva, medtem ko je bil za najboljšega igralca okronan Dani Ceballos.

Saul Niguez

2019 – Peta zvezdica

Na zadnjem evropskem prvenstvu, ki je potekalo v sosednji Italiji, so imeli Španci tudi kanček športne sreče. Predvsem v skupinskem delu, ki so ga začeli s porazom proti gostiteljem, a nato premagali Poljake in Belgijce. Nastal je krog treh reprezentanc s po šestimi točkami v skupini, kjer je najboljšo potegnila prav Španija in se uvrstila v polfinale. Tam je kar s 4:1 ugnala močno zasedbo Francije in se gladko uvrstila v finale, kjer jo je čakala Nemčija. Obračun v Udinah se je prav tako razpletel po španskih notah, ki so slavili z 2:1. Zadetka sta dosegla najboljši igralec turnirja Fabian Ruiz in Dani Olmo, za Nemce pa je zadel Amiri.

 

Tekst: MKo

Foto: Uefa

Ostale novice

Danes veliki finale!

6. junija 2021

Kdo bo evropski prvak?

5. junija 2021

Sledite nam na socialnih omrežjih

Twitter
@nzs_si
Instagram
@nzs_si
Youtube
@nzs_si
Facebook
@NogometnazvezaSlovenije