2. junija 2021

Nizozemci in Nemci za finale v Ljubljani

V Mariboru bo odigrana prva polfinalna tekma UEFA Evropskega prvenstva za nogometaše do 21 let, drugi udeleženec nedeljskega finala v Ljubljani pa bo znan po dvoboju v Szekesfehervarju. V ponovitvi obračuna skupine A se bosta udarili Nizozemska in Nemčija.

Szekesfehervar (v slovenščini Stolni Beli grad) je obračun Nizozemcev in Nemcev gostil že v sklopu skupinskega dela tekmovanja. Spopad drugega kroga ni dal zmagovalca, soseda sta se razšla z rezultatom 1:1. Z razpletom marčevskega dvoboja so lahko bili bolj zadovoljni v nemškem taboru, saj so točko osvojili po izenačenju v 84. minuti srečanja. Prednost tekmeca je izničil Lukas Nmecha, Nizozemska pa je po zaslugi Justina Kluiverta vodila od tretje minute drugega polčasa.

Nizozemci so se do mesta v polfinalu prebili preko Francije, ki pa ji je v Budimpešti nekaj časa kazalo bolje. Galski petelini so z golom Dayota Upamecana povedli v 23. minuti, minimalno prednost pa so držali do šeste minute nadaljevanja tekme. V izdihljajih izenačenega spopada je že dišalo po podaljških, a je nato še enkrat udaril Myron Boadu in oranžnim v 93. minuti priigral polfinalno vstopnico. Dvakratni strelec na četrtfinalni tekmi bo eno od glavnih orožij Nizozemske.

Nemci so za uvrstitev v polfinale porabili več moči pa tudi živcev. Danci so se odlično upirali južnim sosedom, zmagovalec pa je bil znan šele po izvajanju kazenskih udarcev. Lukas Nmecha je z golom v 88. minuti poskrbel, da se je četrtfinalni obračun nadaljeval s polurnim podaljškom, ki so ga bolje odprli Nemci. Jonathan Burkardt je v stoti minuti svojo reprezentanco popeljal v vodstvo, a kaj, ko so Danci v uvodu drugega podaljška izenačili z bele točke. Prav streli z 11 metrov so razveselili Nemčijo, vloga osrednjega junaka pa je pripadla vratarju Finnu Dahmanu, ki je zaustavil dva od sedmih danskih poskusov. Bo čuvaj nemške mreže ob živce spravljal tudi Nizozemce?

Mlada reprezentanca Nemčije se je tako še četrtič zapored prebila v polfinale evropskega prvenstva, v četrtkovem večeru bo napadla še tretji finale v nizu. Tako na Poljskem kot v Italiji je nasproti stala Španija, ki je tudi tokrat potencialna nasprotnica, Nemci so bili uspešnejši pred štirimi leti, ko so drugič postali evropski prvaki. Z dvema zmagama v finalu se lahko pohvali tudi Nizozemci, ki so leta 2007 ponovili uspeh izpred enega leta, tedaj pa so tudi zadnjič nastopili v velikem finalu.

Calvin Stengs, napadalec Nizozemske: “Vemo, da je Nemčija dobra reprezentanca. Imajo dobro ekipo, vselej igrajo v drugačni postavitvi, kar je težava za nas. Z Nemci smo se pomerili že v skupinskem delu tekmovanja in tedaj je bilo težko. Pričakujem lep boj, vendar menim, da imamo dovolj kakovosti, da premagamo Nemčijo.”

Finn Dahman, vratar Nemčije: “V skupinskem delu tekmovanja je bila medsebojna tekma pomembna za obe ekipi, polfinale pa pomeni nekaj drugega. Znova bo vroče, pričakujem pa kakovostno igro. Videli bomo, kako se bo končalo. Nizozemci imajo nekaj dobrih posameznikov in izkušenih igralcev, ki doma redno igrajo v najmočnejši ligi. Vseeno pa se jih ne rabimo bati, saj smo že pokazali, da smo z njimi najmanj izenačeni. V tekmo bomo vstopili z optimizmom.”