Nemčiji naslov evropskih prvakov!

Nemška mlada nogometna reprezentanca je v ljubljanskih Stožicah osvojila naslov evropskih prvakov v starostni kategoriji do 21 let. V finalu prvenstva, ki je v dveh delih potekalo v Sloveniji in na Madžarskem, so pred nekaj manj kot 4900 gledalci ugnali Portugalsko z 1:0 (0:0). Edini gol je v 49. minuti dosegel Lukas Nmecha.

Uefa evropsko prvenstvo do 21 let, finale:

Nemčija – Portugalska 1:0 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev:4.883
Glavni sodnik: Giorgi Kruashvili (GEO)
Strelci: Nmecha 49.
Rumeni kartoni: Wirtz, Nmecha, Raum, Özcan; Braganca.
Rdeči kartoni: /

Nemčija: Dahmen, Baku, Pieper, Schlotterbeck, Raum, Dorsch (od 84. Janelt), Maier, Wirtz (od 67. Adeyemi), Özcan (od 90. Stach), Berisha (od 67. Burkardt), Nmecha (od 85. Jakobs).
Portugalska: Costa, Dalot, Queiros, Leite, Conte (od 86. Ramos), Florentino (od 83. Fernandes), Vitinha (od 59. Jota), Vieira, Braganca, Mota (od 46. Leao), Tomas (od 59. Conceicao).

Z zmago so Nemci v zgodovini tega tekmovanja, ki ga Evropska nogometna zveza prireja od leta 1978, slavili tretjič. Pred tem so bili najboljši leta 2009, ko so v finalu ugnali Anglijo s 4:0, in pred štirimi leti, ko so na zadnji stopnički ugnali Španijo z 1:0. V finalu so dvakrat izgubili leta 1982 in pred dvema letoma v Italiji.

Varovanci Stefana Kuntza so se marca v skupinskem delu tekmovanja, ki je v skupini A potekalo na Madžarskem, precej mučili, a vendarle osvojili drugo mesto za Nizozemsko ter pred Romunijo in Madžarsko za napredovanje v izločilne boje. Tam so najprej 31. maja premagali Dansko po streljanju enajstmetrovk, v polfinalu pa so po dveh zadetkih Floriana Wirtza v prvih osmih minutah nato zadržali nalet Nizozemcev.

Današnji dvoboj so bolje odprli Portugalci, ki so zapretili že v drugi minuti, ko je s strani poskusil Diogo Dalot, a zadel le zunanji del mreže. Šest minut kasneje se je v kazenskem prostoru svojega čuvaja otresel Tiago Tomas, nato pa z levico za malo zgrešil levi kot vratarja Finna Dahmena. Nemci so v 15. minuti po prvi pravi akciji skorajda povedli, ko je z roba kazenskega prostora po uspešnem preigravanju sprožil Florian Wirtz, žoga pa se je od branilca Dioga Leiteja odbila v prečko.

V 20. minuti je z ugodnega položaja poskusil Nmecha, a je vratar Diogo Costa ubranil poskus nogometaša Anderlechta, kamor ga je posodil Manchester City. Nekaj minut kasneje je z levico nenatančno meril še bočni branilec Ridle Baku, kapetanu Arneju Maierju pa je Costa sijajno ubranil še poskus v 29. minuti, ki bi sicer končal v zgornjem levem kotu portugalske mreže.

Nemci so imeli v nadaljevanju nadzor nad dogajanjem, a številne podaje v kazenski prostor niso našle pravih naslovnikov. Vseeno so imeli Portugalci na pladnju vodstvo po prvem polčasu, potem ko je v prostor stekel Vitinha, sijajno preigral Nica Schlotterbecka, a nato nerazumljivo okleval pri strelu.

V četrti minuti drugega polčasa pa nista oklevala Baku in Nmecha. Prvi je z lepo podajo v osrčje kazenskega prostora našel drugega, ta si je s prvim dotikom žogo porinil mimo vratarja Coste in jo nato poslal v prazno mrežo za vodstvo Nemcev in vodstvo na listi strelcev s štirimi zadetki na EP do 21 let.

Portugalci so nato prevzeli vajeti igre in si že tri minute kasneje pripravili lepo priložnost za izenačenje, a je Schlotterbeck sijajno blokiral strel Fabiu Vieiri. Streli so se vrstili eden za drugim, najbolj nevaren pa je bil poskus presenečenja s sredine igrišča Vieire v 59. minuti. Dahmen je bil vendarle na mestu.

V 66. minuti je nemškega vratarja znova z blokom rešil danes odlični Schlotterbeck, na drugi strani zelenice pa je imel predčasno odločitev v 72. minuti na nogi rezervist Karim Adeyemi, ki je zadržal žogo v protinapadu in nato sam stekel pred Costo, ta pa mu je nekoliko slabši strel z nogo ubranil.

Nmecha je nato z razdalje ogrel še dlani portugalskega vratarja, 80. minuti pa je hitri Adeyemi znova prehitel celotno portugalsko obrambo, podobno kot osem minut prej pa mu je z nogo Costa strel ubranil. Čeprav je bilo do konca vključno s sodnikovim dodatkom še okoli 15 minut, si Portugalci niso priigrali niti prave ene priložnosti za izenačenje, Nemci pa so se posledično veselili tretjega naslova.

Za Portugalsko je bil to sicer tretji finale, vselej pa so na zadnji stopnički klonili. To se je leta 1994 zgodilo proti Italijanom (0:1), pred šestimi leti pa so jih po streljanju enajstmetrovk premagali Švedi (4:3). Portugalcem je lahko v uteho, da je bil za najboljšega igralca turnirja izbran Fabian Vieira.

Naslednje Uefa evropsko prvenstvo do 21 let bo čez dve leti v Romuniji in Gruziji.