3. junija 2021

Portugalci prvi finalisti!

Mlada reprezentanca Portugalske je prva finalistka UEFA evropskega prvenstva do 21 let v Sloveniji in na Madžarskem. V Mariboru je v Ljudskem vrtu z 1:0 (0:0) ugnala Španijo.

Rdeči kartoni: /

Španija: Fernandez, O. Gil, Mingueza, Jorge Cuenca, Cucurella, Garcia (od 76. Sancet), Zubimendi, Villar (od 82. Ruiz), Diaz (od 65. Pino), Puado, Bryan Gil (od 46. Miranda).
Portugalska: Costa, Dalot, Queiros, Leite, Conte, Vitinha, Braganca (od 65. Baro), Fernandes (od 51. Florentino), Vieira (od 90. Pereira), Leao (od 65. Tomas), Mota (od 65. Jota).

Portugalska bo tako v tretjem finalu (1994, 2015) lovila prvo lovoriko v tej starostni kategoriji, medtem ko petkratni prvaki Španci ostajajo brez devetega nastopa v velikem finalu. Ta bo na sporedu v nedeljo, 6. junija v Ljubljani, Portugalci pa se bodo pomerili proti zmagovalcu večernega obračuna med Nizozemsko in Nemčijo v madžarskem Szekesfehervarju.

Španci so v primerjavi s četrtfinalno zmago po podaljšku proti Hrvaški opravili štiri spremembe, pravice nastopa pa ni imel kaznovani Hugo Guillamon. Portugalci so od ponedeljkove tekme z Italijani, prav tako so zmagali po podaljšku, zamenjali dva člana udarne enajsterice.

V prvih minutah dodobra spremenjeni enajsterici v primerjavi s ponedeljkovima obračunoma v četrtfinalu izbrani vrsti nista pretirano tvegali. Trikrat so po levi strani nevarneje poskusili Španci, predvsem ob drugem pa je zadišalo po zadetku, ko je Bryan Gil v 12. minuti preigraval in poslal nevarno žogo v sredino, Brahim Diaz pa je bil z glavo malenkost nenatančen.

Portugalci so zapretili dvakrat. V 15. minuti so ogreli dlani španskega vratarja Alvara Fernandeza, ko je z roba kazenskega prostora nevarno sprožil Vitinha. V 28. minuti pa je odlično po levi strani prodrl Rafael Leao, podal v sredino, kjer z neposredne bližine Danyju Moti ni uspelo podstaviti noge za vodstvo varovancev Ruija Jorgeja.

Brahim Diaz je bil v 32. minuti znova osrednji lik španskega napada, a mu je strel z roba kazenskega prostora v kot preusmeril osrednji branilec Diogo Queiros. Diaz, nogometaš Reala, ki je bil v letošnji sezoni posojen Milanu, je imel na nogi vodstvo Špancev tri minute kasneje, a je iz ugodnega položaja v kazenskem prostoru žoga na poti do mreže zadela še drugega osrednjega branilca Dioga Leiteja.

Španci so drugi polčas začeli udarno, že po slabi minuti se je tresel okvir vrat. Na okoli 25 metrih je žogo sprejel Marc Cucurella in z volejem odlično sprožil z levico, a mu je veselje preprečila desna vratnica vratarja Dioga Coste. Tudi dve minuti kasneje je od daleč sprožil Manu Garcia, a zadel le zunanji del mreže. Z glavo je bil nato v naslednjem napadu v dobrem položaju še Jorge Cuenca, a je meril naravnost v vratarja.

Aktualni prvaki so še naprej pritiskali, sprva je poskusil Diaz, a je po lepem preigravanju streljal mimo leve vratnice, nato pa je po protinapadu z levico sprožil še rezervist Juan Miranda, a je bil Costa na mestu.

Ritem igre je nato nekoliko padel, so pa Španci v 60. minuti zahtevali najstrožjo kazen, ko je po domnevnem prekršku kapetana Queirosa padel Diaz, a se švedski delivec pravice Glenn Nyberg ni strinjal s španskimi protesti. Petkratni prvaki so se že v naslednjem napadu znašli v ugodnem položaju za zaključek, a je Garcia z roba kazenskega prostora le za las zgrešil.

Ko se je dvoboj nekoliko umiril, pa so po dolgi akciji zadeli Portugalci in imeli ob tem veliko sreče. Po podaji v sredino Fabia Vieire je žogo, ki je bila namenjena Tiagu Tomasu, nesrečno prek Fernandeza preusmeril Jorge Cuenca za veselje portugalskih navijačev na tribunah Ljudskega vrta.

Španci so nato vse sile usmerili v napad, a le redko prišli do zaključnega strela. Tako kot pred zadetkom tekmecev pa tudi v teh poskusih niso imeli sreče. Ta je tokrat poljubila drugo ekipo z Iberskega polotoka.

Tekst: STA, MKo